Co jíst během zimního období, abychom měli energii a nepřibírali

Zima je obdobím klidu a regenerace. Stejně tak, jako rostliny přestávají růst a zvířata se ukládají k zimnímu spánku, i my lidé bychom se měli zastavit, zklidnit se a šetřit síly na další rok. Během odpočívání ale nesmíme zapomínat na to, že v zimním období naše tělo potřebuje jiný typ výživy, než během horkých dnů. Na náš jídelníček bychom měli zařadit tzv. zahřívací potraviny a vyhnout se těm, které náš organismus naopak ochlazují. Dobrá zpráva ale je, že i přesto se nemusíme v jídle výrazně omezovat. Stačí si osvojit několik ljednoduchých pravidel.

Citrusy a jiné ovoce

Ovoce a zelenina ano, ale…

Zelenina je typ potravin, které můžeme jíst celoročně. Je však důležité, abychom se zaměřili na sezónní plodiny. V podzimním a zimním období je ideální kořenová zelenina, fenykl, dýně, kapusta, zelí, červená řepa, cibule, česnek a pórek. Abychom podpořili zahřívací efekt, můžeme si tuto zeleninu vychutnat ve formě bohaté horké polévky. 

Dalším vhodným způsobem, jak tuto zeleninu připravit je kvašení. Není náhodou, že naše babičky nakládaly na zimu různé druhy zeleniny do octa. Kvašená neboli fermentovaná zelenina má velice příznivý vliv na náš trávicí systém. Je bohatá na vitamíny, enzymy a zdraví prospěšné bakterie. A vzhledem k tomu, že největší část našeho imunitního systému se nachází právě ve střevech, pomáhá nám obnovit naši přirozenou obranyschopnost.  

Chladné dny nejsou nakloněny konzumaci čerstvých salátů a studené zeleniny.  Ovoce se doporučuje jíst spíše sušené, tepelně upravené nebo nakládané. S citrusy bychom to neměli přehánět. Vhodná jsou jablka, hrušky, datle, rozinky, apod. 

Doporučené produkty

Zelenina

Jak je to se smoothie a čerstvými šťávami?

Tolik oblíbených smoothiečerstvých šťáv se nemusíme vzdát ani v zimě, důležité je však správné zvolení surovin. Pro odšťavňování můžeme použít například mrkev nebo řepu. Kdo ještě nepřišel na chuť čistě zeleninovým šťávám, může přidat jablka, která jsou přirozeně velice sladká a skvěle se se zeleninou kombinují. 

To samé platí pro smoothie. Při výrobě smoothie můžeme použít ovesné nebo ořechové mléko a zahřívací účinek doplnit také vhodným kořením. Ideální je skořice, vanilka, kakao a také kurkuma. Při pití smoothie a čerstvé šťávy v zimě dbejte na to, aby byly vždy v pokojové teplotě, nikoliv právě vyjmuté z lednice. 

Doporučené produkty

Ořechy a luštěniny 

Ořechy i luštěniny můžeme jíst v zimě v dostatečném množství bez výrazného omezování. Vychutnat si můžeme například vlašské a lískové ořechy. Ořechy doporučujeme předem namočit (nejlépe přes noc). Je to z toho důvodu, že každý plod ořechu v přírodě čeká na nejpříznivější podmínky pro zaklíčení a mnohdy musí čekat velice dlouho.

Obsahuje proto látky, které ho chrání před okolním prostředím, a právě tyto látky nám znesnadňují trávení a využití všech živin. Po namočení se ořech dostane do optimálního prostředí a dojde k tzv. aktivaci. Ořech má v tomto momentě všechen potenciál, který my můžeme plně využít k výživě těla. Z luštěnin jsou důležité fazole, hrách, čočka a cizrna. Ideálně v kombinaci s bylinkami, kořením a obilovinami. Připravit si je můžeme jako pomazánky, omáčky, polévky nebo třeba pečené karbanátky. Před samotným vařením je vždy lepší nechat luštěniny namočené ve vodě, kterou před vařením vyměníme. 

Bylinky i kořenící směsi si můžeme připravit hravě sami. Podívejte se na naše recepty. 

Ořechy a luštěniny se zdraví prospěšnými látkami

Mouka, cukr a pečení

Tradiční pečení neodmyslitelně patří k vánoční atmosféře. O cukroví se ale nemluví jen v souvislosti s voňavou nostalgií, ale také s problémy se zažíváním a přibýváním na váze. A není divu, bílá mouka a cukr jsou považovány za studené potraviny. Nejenže samy o sobě ve velkém množství nejsou pro tělo nijak přínosné, ale zároveň nás připravují o spoustu energie. Navíc kombinace tuku a cukru, jež tolik lahodí našim chuťovým buňkám, vede k ukládání tuku, kterého se následně těžce zbavujeme. 

Naštěstí i zde existuje mnoho výborných variant, které klasické suroviny nahradí a dokonce vylepší chuť. Ve slaných receptech můžeme použít nejen celozrnnou, ale také cizrnovou a hrachovou mouku. Další varianty jsou - špaldová, amarantová, celozrnná rýžová, sojová, jáhlová, pohanková, žitná, kaštanová a konopná mouka. Velice zdravá je také mouka z quinoi nebo rozemletých semínek. Při vytváření sladkých receptů můžeme použít mandlovou, kokosovou, banánovou nebo ovesnou mouku. Každý typ mouky má své jedinečné vlastnosti a hodí se pro určitý druh receptu. Ke slazení jsou ideální sušené datle, čekankový sirup, stévie apod.

Pitný režim je důležitý i v zimě

Dostatečný pitný režim je téma, které se probírá hlavně v letních měsících. Pravda ale je, že během zimy jsme daleko více náchylní k dehydrataci organismu. V zimě totiž nemáme tak velký výdej tekutin, a tak si mnohdy ani nevzpomeneme, že jsme ten den vůbec nepili. 

Čistou vodu bychom měli pít po malých douškách po celý den. Pro naše ledviny, které jsou během zimy více citlivější, je nevhodné, abychom vypili naráz velký objem vody. Zároveň se uvádí, že bychom měli pít maximálně 30 minut před jídlem a minimálně 30 minut po něm. Nastartujeme tak trávicí procesy, ale nebudeme je zbytečně zpomalovat nadbytečnými tekutinami. 

Je také důležité mít na paměti, že čerstvé šťávy a smoothie jsou brány jako potraviny, nikoliv nápoje, ačkoliv tekutiny obsahují. Zelený čaj vyměníme za zemitější černé čaje. K bylinkovým čajům vždy přistupujeme jako k léčebné kůře. Každá bylinka nám může pomoci s jinými neduhy, dávkování a doba užívání by tomu měly odpovídat. 

Jak si přípravu co nejvíce usnadnit? Podívejte se na naše tipy!

S ohledem na kvalitu potravin je vždy lepší spoléhat se na sebe a nikoli na tvrzení výrobců. Pokud si jídlo budeme z větší části připravovat sami, nejenže si pohlídáme kvalitu surovin, ale také značně ušetříme. 

Jako příklad můžeme uvést rostlinná mléka. Jestliže si připravíme mandlové mléko doma, vyjde nás cena za 1 litr na 26 Kč. V obchodě se cena za 1 litr pohybuje okolo 75 Kč. V těžce recyklovatelném obalu ale najdeme nápoj, který obsahuje minimum mandlí, zato je plný cukru a konzervantů. 

  • Vysoce výkonný mixér Vitamix - během chvilky připraví jemná ořechová másla, rostlinné nápoje, smoothies, pomazánky, polévky a mouku z ořechů nebo semínek. 
  • Odšťavňovač Kuvings - odšťavní i tu nejtvrdší zeleninu, ovoce a bylinky. Můžete v něm také připravit smoothie, ořechová mléka a dezerty.
  • Fermentor Kuvings - připraví jakékoliv fermentované (kvašené) potraviny, sladké sirupy, ocet a víno. 
  • Nepřilnavé nádobí Eaziglide - díky vysoké kvalitě materiálu a absolutní nepřilnavosti můžeme vařit bez stresu. A bez oleje. 
  • Elektrické mlýnky Waldner Biotech - pro kvalitní mletí mouky z obilí a semen a přípravu koření. Ve vločkovači si můžete vyrobit domácí vločky.
  • Sušička potravin Yden - nejnovější technologie sušení nechá vyniknout chuť a nepřipraví nás o zdraví prospěšné látky. Na sušení zeleniny, ovoce, hub, bylinek, ovocných kůží, krekrů, chipsů, tyčinek a mnoho dalšího. 
  • Kuchyňský robot Ankarsrum - příprava jemných i tuhých těst, šlehání, mísení, výroba jemných krémů. S nástavci lze strouhat, mlít, vyrábět těstoviny, sušenky...
  • Vodní filtry Berkey - 100% čistá voda z jakéhokoliv vodního zdroje. 

A hlavně nezapomeňte na staré a pravdivé rčení “Všeho je třeba s mírou”. Není třeba se jídlem stresovat a přehnaně o něm přemýšlet. Vždy se nejprve řiďme tím, jakou zpětnou vazbu nám dává naše tělo. Jestliže se po jídle cítíme příjemně nasycení a plní energie, pak je to ideální stav.

Doporučené produkty

Kategorie blogu
Nahoru