Domácí trvanlivé potraviny a jak je co nejlépe využít

Připravte si jednoduše zdravé trvanlivé potraviny v pohodlí svého domova.

Mixér Vitamix

Trvanlivé potraviny jsou často spojovány s nezdravými konzervanty a nevalnou výživovou hodnotou. Pokud se ovšem zaměříme na léty ověřené způsoby uchovávání potravin, které využívají přirozené konzervanty, dostaneme potraviny, které nejenže vydrží po dlouhou dobu, ale také podpoří naše zdraví a fyzickou kondici. Navíc nyní můžeme vše zvládnout v pohodlí svého domova a mnohem jednodušeji, než to dělávali naši předci.

Uchovávání potravin bylo vždy důležité pro přečkání měsíců bez úrody. V dnešní době tento problém nemáme, nicméně se potýkáme s jinými závažnými tématy jako je plýtvání potravin, vyčerpané zdroje nebo konzumní a globální způsob života se všemi riziky, které přináší. Je na nás, abychom se opět stali co nejvíce soběstačnými, využívali co nejvíce lokální zdroje a s potravinami zacházeli vědomě.

Trvanlivé potraviny
Sušené potraviny

Sušení je základ

Sušení je jedním z nejjednodušších způsobů, jak uchovávat potraviny. Sušené potraviny šetří místo a mohou vydržet až několik let. Sušení uchovává vitamíny, vlákninu a další cenné živiny. I sušení má však svá pravidla, která je třeba respektovat. Některé typy potraviny je třeba sušit spíš prouděním vzduchu ve stinném prostředí (např. bylinky a raw recepty), jiné naopak vyžadují sluneční záření (zelenina, ovoce). Důležitá je také teplota a čas sušení. Raw recepty vyžadují sušení při nižší teplotě a příliš krátké sušení by mohlo způsobit, že potraviny nebudou zcela vysušené a začnou časem plesnivět. 

Nejvhodnějším způsobem, jak připravit vždy dokonale usušené potraviny, je použít kvalitní sušičku potravin. Moderní sušičky suší rovnoměrně, protože teplý vzduch nevychází ze spodu (jako je tomu u levných kulatých sušiček) a není tedy třeba přeskládávat sušící tácy nebo obracet jednotlivé potraviny. Např. revoluční sušička potravin Yden navíc ještě kromě klasického horkovzdušného sušení (jako ve stínu) disponuje infračerveným sušením (jako na slunci). Maximální výhodou je také čidlo vlhkosti, které umožňuje plnou automatizaci sušení, protože samo podle vlhkosti potravin určí ideální teplotu a čas sušení, aby byl výsledek vždy dokonalý.

Kvalitní sušička potravin kromě ovoce a zeleniny pochopitelně bravurně zvládne také sušení hub, sušeného masa (jerky), sušených (nepečených) krekrů ze semínek a vlákniny atd.

Infračervenou sušičku Yden, která simuluje sluneční záření i v zimě, využijeme po celý rok, a proto patří mezi nejužitečnější domácí přístroje pro zpracování sezónních surovin, přebytků úrody a vytváření trvanlivých zásob potravin.

Co lze sušit a jak to využijeme?

  • Bylinky - kořenící směsi, domácí léčivé čaje, relaxační a ozdravné koupele, vlasové přelivy, bylinné oleje k aromaterapeutickým masážím nebo k ochucování jídel
  • Houby - omáčky, polévky, kořenící směsi.
  • Zelenina - slané chipsy, polévky, instantní polévky, kořenící směsi, sušené placky, krekry se semínky, k naložení do oleje, domácí bujón.
  • Ovoce - ovoce do snídaňových misek a sladkých receptů, ovocné rolky a sušené kůže, cereální tyčinky s ořechy, ovocná mouka (např. z banánu).
  • Semínka a ořechy - po namáčení pro jejich aktivaci.
  • Kvašení - sušičku lze díky nastavitelné teplotě použít také k výrobě domácího jogurtu - množení jogurtových bakterií, nebo při pečení pečiva - vzejití kvásku. 
  •  Těstoviny - sušení čerstvých těstovin.
  •  Maso - jemné plátky libového hovězího či jiného vhodného masa (jerky).

Inspirujte se přípravou domácích kořenících směsích, více informací naleznete zde.

Další sušené potraviny do zásoby

Nesmíme zapomenout také na další sušené potraviny, které by měly být nedílnou součástí každé kuchyně. Jsou jimi luštěniny, ořechy, semínka a různé druhy obilovin a zrnin. Koupit (nebo vypěstovat) celé původní suroviny je vždy mnohem levnější a zároveň výhodnější v mnoha směrech. Tyto suroviny jsou plné zdraví prospěšných látek a mají široké využití. 

Sušení se sušičkou Yden
Dřevěný mlýnek Waldner

Ze semínek a zrn můžeme umlít svoji vlastní mouku (vhodné jsou k tomu např. dřevěné mlýnky Waldner), připravit si ovesné vločky (pomocí vločkovače), nebo je naklíčit (aktivovat jejich enzymatickou výživovou hodnotu) pomocí klíčidla GEFU. Luštěniny se nehodí jen k přípravě směsí k rýži, ale vyrobíme z nich také lahodné pomazánky, karbanátky nebo bezlepkovou mouku pro přípravu výborných placek. Ideálními pomocníky pro přípravu těchto pochoutek jsou vysoce výkonné mixéry Vitamixvýrobník rostlinných mlék a másel NutraMilk a nepřilnavé nádobí Eaziglide. 

Z klasické mouky si doma lehce připravíte vlastní chleba, housky, žemle, rohlíky, tortilly, naan, indickou plněnou placku aloo paratha, chapati, čerstvé těstoviny, noky a další oblíbené recepty. Výroba čerstvé vlastní mouky je kromě její vyšší výživné hodnotě také výhodná z důvodu skladování - vyhnete se výskytu potravinových molů a dalších škůdců, kteří mohou zničit všechny vaše zásoby.

Jak lze využít tyto suroviny?

● Ořechy - rostlinná mléka, slaná a sladká másla, ořechová smetana a krémy do dortů, rozemleté k přípravě dortových korpusů, raw a jiných sladkých receptů, slané pomazánky, ořechový bešamel, ořechové sýry, omáčky a pesta na těstoviny, domácí granola (spolu s ovesnými vločkami a sušeným ovocem), cereální tyčinky, surovina do smoothies, domácí zmrzlina.

● Semínka - surovina do sušených placek, pečeného pečiva, snídaňových misek a smoothies, pesta, příprava výživné mouky, klíčení, náhražka vajec a pojivo (např. chia a lněná semínka), příprava sladkých receptů. 

● Zrniny - ovesné vločky ke snídani nebo třeba k přípravě karbanátků, příprava mouky,  klíčení (např. ječmen), kaše, zapečené nákypy (jáhly, pohanka, rýže, quinoa, amarant) atd.

● Luštěniny - omáčky, polévky, pomazánky, karbanátky, rostlinná sekaná, bezlepková mouka pro zahušťování polévek nebo k přípravě placek (farinata, papadum), klíčení vhodných druhů (mungo).

Fermentace neboli kvašení

Fermentace hned po sušení patří mezi nejklasičtější způsoby, jak uchovávat potraviny na delší období. Výhodou kvašených potravin je přidaná hodnota ve formě zdraví prospěšných bakterií, které jsou zde přirozeně přítomné a optimalizují lidský mikrobiom. Pravidelná konzumace fermentovaných potravin a potravin bohatých na vlákninu působí příznivě na naši trávicí soustavu - podporuje imunitní systém, psychickou pohodu a udržení optimální váhy. 

Kvasit lze pomocí přirozeně se vyskytujících nebo speciálně vyšlechtěných kvasných bakterií a cukru. Dříve se kvasilo celé dlouhé týdny v sudech a nádobách. My máme naštěstí pomocníky, kteří nám celý proces usnadní, a tak můžeme fermentovat v pohodlí svého domova se zachováním potřebných hygienických podmínek. V praktickém fermentoru Kuvings můžeme připravovat celou řadu fermentovaných delikates. Stačí vložit suroviny a zapnout příslušný program - o potřebnou teplotu a čas kvašení se fermentor postará sám.

Fermentor na kvašení

Kvasit lze pomocí přirozeně se vyskytujících nebo speciálně vyšlechtěných kvasných bakterií a cukru. Dříve se kvasilo celé dlouhé týdny v sudech a nádobách. My máme naštěstí pomocníky, kteří nám celý proces usnadní, a tak můžeme fermentovat v pohodlí svého domova se zachováním potřebných hygienických podmínek. V praktickém fermentoru Kuvings můžeme připravovat celou řadu fermentovaných delikates. Stačí vložit suroviny a zapnout příslušný program - o potřebnou teplotu a čas kvašení se fermentor postará sám.

Co lze ve fermentoru připravit?

  • Řecký jogurt plný bílkovin - pro vydatnou svačinu, surovina do smoothies, koktejlů, lasí a pomazánek, pro přípravu muffinů, lívanců, tzatziky, dresinků, dipů a indického chleba naan
  • Čerstvý sýr - lze dochutit bylinkami, kořením, ořechy, medem, připravit jej můžeme také z bio kozího a ovčího mléka
  • Kvašenou zeleninu a ovoce - uchování zeleniny jako je zelí, řepa, lilek, chřest, okurky, paprika, zázvor, česnekové stonky, apod., příprava asijských receptů jako je kimchi, ovocné kompoty na zimní období.
  • Sirupy s enzymy - ideální pro zpracování nadměrné úrody ovoce - k ochucení nápojů, zmrzlin a dezertů.
  • Ocet - ochucování salátů ovocnými octy (např. mandarinkovým, banánovým, fíkovým, borůvkovým nebo malinovým octem), jablečný ocet pro oplachování vlasů a eko čistící produkty.
  • Ovocné víno - ovocná vína nejen z hroznů, ale také z třešní, granátového jablka, rynglí a tropického ovoce.
Zavařování ovoce a zeleniny

Zavařování (sterilování) zeleniny a ovoce

Třetím nejoblíbenějším způsobem konzervování potravin je jejich zavařování. Zavařování slouží jak k uchovávání nakládaného masa či masných výrobků (pašti, pomazánek aj.), tak především čerstvé zeleniny a ovocných plodů, marmelád a džemů, omáček, polévek, čalamád, čatní, apod. Jako konzervant zde působí ocet, cukr, olej nebo sůl. Nejdůležitějším prvkem je zde pochopitelně vyšší teplota, jež zajistí likvidaci mikroorganismů, které způsobují kazivost potravin. Pro zavařování vždy vybíráme čerstvé a zdravé plody

Pro jejich zpracování můžeme před sterilováním použít fermentor Kuvings - fermentované potraviny sterilujeme pokud je chceme uchovávat po delší dobu mimo lednici (neplatí pro ocet a víno), multifunkční mixéry Vitamix - pro úplné rozmixování surovin bez potřeby odstranění slupky nebo zrníček a v neposlední řadě také nepřilnavé nádobí Eaziglide - nezbytné pro dlouhé vaření marmelád, omáček nebo čatní.

Zavařujeme nejlépe v zavařovacím hrnci při teplotě a v čase, který je určený pro konkrétní typ potravin.

Zavařování

Jaké potraviny lze zavařovat?

  • Ovoce - marmelády, džemy, čatní, omáčky, kompoty.
  • Zelenina - nakládaná zelenina ve sladkokyselém nálevu, soli, oleji nebo vlastní šťávě, omáčky, kečupy, polévky, čalamády, dipy, pomazánky, britské piccalilli, atd.
  • Houby - ve sladkokyselém nálevu nebo oleji.
  • Bylinky a koření - jako nedílná součást zavařené zeleniny a hub.
  • Maso a masové “konzervy” - pomazánky, paštiky, hotová jídla.

Čistá a zdravá voda

Pokud mluvíme o zásobách a šetrném využívání přírodních zdrojů, je nezbytné zmínit kvalitní pitnou vodu. Zásobu pitné vody budeme potřebovat nejen při odstávkách vody a případných živelných katastrofách, ale také při cestování, stanování a na chalupě. V nejlepším případě bychom se měli vyhnout nakupování jednorázových plastových lahví, protože jejich výroba, distribuce a likvidace neúměrně zatěžují životní prostředí. Navíc jsou velmi nevýhodné z hlediska ceny. 

Čistou vodu můžeme jednoduše získat pomocí gravitačního vodního filtru, který nejen že funguje bez elektřiny a napojení na tlakovou vodu, ale také je přenosný. 

Vodní filtry na chaty a chalupy

Vodní filtry Berkey dokonale přefiltrují vodu z jakéhokoliv vodního zdroje - ať už je to domácí chlorovaná voda nebo voda z řeky, rybníka, okapu aj. Odstraní z ní zákal, nepříjemné pachy, barviva, bakterie, cysty, viry, chemikálie, těžké kovy a stovky jiných kontaminantů. Na rozdíl od jiných filtračních systémů (jako je reverzní osmóza a destilace) však ve vodě zanechá všechny důležité minerály, které naše tělo potřebuje.

Díky filtračnímu zařízení Berkey můžeme mít vždy po ruce čistou a lahodnou vodu. Dobrým hospodařením s potravinami můžeme ušetřit nejen životní prostředí, ale i naši peněženku. Navíc si skvěle pochutnáme a podpoříme své zdraví. 

Kategorie blogu
Nahoru

Používáme Cookies

Kliknutím na Přijmout vše udělujete souhlas s používáním cookies k zajištění správného zobrazování a chování webových stránek, k analýze návštěvnosti a k cílení reklam. Své předvolby lze změnit v nastavení cookies.

Přijmout vše