Výhody fermentovaných potravin
Fermentované neboli kvašené potraviny mají lepší chuť a pro naše tělo jsou mnohem zdravější než potraviny chemicky upravené nebo pasterizované. Jsou přirozeně probiotické a obsahují zdraví prospěšné žijící organismy, které jsou důležité pro správné fungování trávícího ústrojí, a tím napomáhají udržení celkového zdraví.
Doporučené produkty
Fermentace přeměňuje potraviny
V průběhu fermentace, ať už přírodní cestou nebo pomocí kvasné kultury, se kyselost ve fermentačním prostředí zvýší (tj. hodnota pH se sníží) na úroveň, která je nepřátelská k růstu choroboplodných zárodků; fermentované potraviny jsou tedy bezpečné pro lidskou konzumaci. Mikroorganismy rozkládají složité molekuly na jednodušší látky. V důsledku toho se chuť a stravitelnost potravin zvyšuje. Množství vitamínů, minerálů a enzymů je také vyšší a naše tělo je může snadněji vstřebat. V jistém smyslu jsou domácí kvašené potraviny “předem natrávené” a připravené v bio kvalitě. Naše tělo může z fermentovaných potravin vytěžit naprosté maximum.
Potraviny, které byly fermentovány, mají vyšší obsah nutričních látek a vyznačují se velmi chutnou a jemnou konzistencí. To vede ke zvýšené účinnosti vstřebávání prospěšných látek do těla, napomáhání správné funkci trávícího ústrojí a udržování zdraví naší střevní mikroflóry. Ta má zásadní význam pro naši duševní pohodu a posiluje náš imunitní systém.
Přivítejte fermentované potraviny do vašeho života
Přidejte do vašeho každodenního jídelníčku fermentované potraviny. Vzhledem k tomu, že jsou pro nás tak prospěšné, jejich konzumace zní jako dobrý nápad. Zpočátku to s nimi však nepřežeňte. Pokud bez navyknutého trávicího traktu naráz zkonzumujete velké množství kvašených potravin, můžete si přivodit zažívací potíže. Zpráva, kterou vám tím tělo vysílá, neznamená, že je konzumace kvašených potravin pro vás nevhodná. Nepohodlí je signál, že tělo potřebuje více času, aby se přizpůsobilo přítomnosti zdraví prospěšných bakterií. Je proto vhodnější začít s konzumací menšího množství těchto potravin.
Celkovým cílem je začlenit rozumné množství a širokou paletu fermentovaných potravin do jídelníčku tak, abyste nekonzumovali extrémní objem těchto potravin. Jako příklad můžeme uvést, že konzumace fermentovaných potravin (kysané zelí a nakládaná zelenina) spolu s bílkovinami pomáhají k dobrému trávení bílkovin. Začněte s malými porcemi (2 až 4 lžíce) jako přílohami k jiným pokrmům, aby mělo vaše tělo čas si zvyknout. Postupně zvyšujte dávky podle toho, jak dobře se budete cítit. S postupem času naleznete optimální množství, které vám bude vyhovovat.
Věděli jste, že...?
Věděli jste... že mnoho z vašich oblíbených jídel, která konzumujete několikrát v průběhu jednoho týdne, byla připravena tradičním způsobem jako fermentovaná potravina plná chuti a prospěšných bakterií? Sojová omáčka, kečup, ocet, nakládaná zelenina, kysané zelí, sušené olivy, pivo, kynuté pečivo, ručně vyráběné sýry, jogurty a uzené maso, to je jen několik málo příkladů pro vaši představu. V současné době jsou však díky masové produkci tyto potraviny často vyráběny pomocí pasterizace a s přidáním mnoha konzervačních látek. Zajišťuje se tak široké pokrytí distribuce, zjednodušuje se skladování a některé potraviny dokonce není třeba udržovat v chladu. Tyto procesy však ničí všechny zdraví prospěšné bakterie a výživovou hodnotu, kterou měly potraviny přirozeně po fermentaci. Vyzkoušejte si připravit chutné fermentované potraviny ve fermentoru Kuvings v pohodlí vašeho domova, ať máte jistotu, že si dopřáváte prvotřídní kvalitu.
Věděli jste... že malé množství fermentovaného koření napomáhá lepšímu trávení živočišné bílkoviny? Dokonce i několik lžic opravdu kvašeného zelí, nasládlé nebo slané nakládané zeleniny, či kopru s nakládanými okurkami, které použijete jako přílohu ke grilovaným rybám, kuřeti, či steaku, napomůže vašemu trávicímu systému se s živočišnou bílkovinou vypořádat.
Výhody probiotických potravin
Konzumace fermentovaných probiotických potravin má mnoho výhod. Mikroflóra, která žije ve fermentovaných potravinách vytváří na střevech ochranný povlak, který brání vniknutí choroboplodných zárodků do těla (např. bakterie salmonely nebo e.coli). Pro dosažení optimální dávky těchto zdraví prospěšných bakterií je třeba konzumovat ty nejlepší probiotické potraviny.
Vliv probiotických potravin na zdraví
Fermentované potraviny zvyšují množství protilátek a zlepšují odolnost imunitního systému. Jsou tedy ideálním pomocníkem pro ochranu zdraví v období chřipek. Zároveň regulují chuť k jídlu a snižují cukr. Tím se stávají cennou položkou na seznamu zdraví prospěšných potravin, které nám pomáhají udržovat ideální váhu. Jejich nesporný přínos můžeme spatřit také při léčbě nemocí jako je např. kandidóza - plísňová infekce, která se v těle rozmnožuje pokud se dlouhodobě stravujeme nevhodně, léčíme se příliš často antibiotiky nebo trpíme cukrovkou.
Studie publikovaná v časopisu zabývajícím se pokroky medicíny uvádí, že nedávné vědecké výzkumy potvrzují významnou roli probiotik pro celkové zdraví člověka i zvířat. Užívání probiotik může být cestou, jak bezpečně a cenově efektivně zajistit tělu přístup pro získání ochranné bariéry proti mikrobiální infekci.