Zelené potraviny: proč jsou tak zdravé?

Tzv. zelené potraviny si vysloužily titul “nejzdravější” potraviny. Mezi zelené potraviny můžeme zařadit listovou zeleninu, okurky, cukety, zelenou papriku, zelená jablka, kapustu, brokolici, zelí, hrášek, mořské a sladkovodní řasy, bylinky, rostlinné výhonky (klíčky) a další.

Co takové zelené potraviny obsahují, mají se vařit nebo jíst syrové, a jak je nejsnadněji zařadíme do naše jídelníčku?  Zelené potraviny by měly být součástí jídelníčku každého jedince. Jsou nesmírně důležité, pokud si chceme udržet štíhlou linii, mít krásnou pleť a vlasy, a hlavně pokud chceme být zdraví. Zelené potraviny jsou bohaté na vitamíny, minerály, vlákninu, antioxidanty a další důležité fytonutrienty. Zelenou barvu mají rostliny díky chlorofylu, jež je nezbytný pro fotosyntézu. Samotný chlorofyl ale také přináší mnoho zdravotních užitků, pokud jej konzumujeme.

Zajímavé je, že chemický vzorec chlorofylu je velice podobný hemoglobinu, jež v naší krvi plní funkci přenosu kyslíku z plic do jednotlivých tkání a naopak, zároveň také z plicních tkání odstraňuje oxid uhličitý. Chlorofyl nám pomáhá v boji proti anémii, čistí krev, reguluje hladinu cholesterolu, regeneruje tkáně, pomáhá udržet naše srdce zdravé, hojit rány a zbavuje tělo toxinů.

Zelené potraviny bychom měli nejčastěji konzumovat syrové, sušené, a některé lehce vařené nebo nakládané. Důležité je také myslet na to, že vitamíny se dělí na rozpustné ve vodě a rozpustné v tucích. Během jídla se tedy doporučuje pít malé množství kvalitní vody a do pokrmu přidávat ořechy či semínka. Pokud si připravíte salát, ideální zálivkou může být panenský olivový olej s kapkou citrónu.

Zdravé zelené potraviny - ovoce a zelenina

Mocná síla klíčků

Rostlinné klíčky jsou kapitolou sami o sobě. Neexistuje snad nic zdravějšího, než zrovna narozené rostlinky. Klíčky při jejich pomyslném narození dostávají do výbavy obrovskou dávku živin, vitaminů, enzymů a bílkovin, které bude rostlina potřebovat ke svému životu. Klíčky jsou živou potravinou, která má blahodárné účinky na lidské tělo bez toho, aniž by je při zpracování zatěžovala. Podle expertů obsahují klíčky více než stonásobné množství živin v porovnáním s běžnou syrovou zeleninou nebo ovocem. Jsou také bohatým zdrojem bílkovin. Oproti bílkovinám, které najdeme například v živočišných produktech, se liší především tím, že spolu s těmito bílkovinami nekonzumujeme živočišný tuk, nezvýší se nám hladina cholesterolu a nebudeme do těla přijímat vysoké množství kalorií.

Obsah esenciálních mastných kyselin se během procesu klíčení zvyšuje. Stejně tak se zvyšuje množství vitamínů. To platí zejména pro vitaminy A, B-komplex, C a E. Obsah vitamínů některých semen, zrn nebo ořechů se zvyšuje až o 20 násobek původní hodnoty během několika málo dní od počátku klíčení. Výzkumy ukazují, že například u tak oblíbených mungo fazolí dochází během procesu klíčení ke zvýšení vitaminu B1 až o 285 %, vitaminu B2 až o 515 % a niacinu až o 256 %. Pokud si potřebujete vzít jídlo sebou do práce a nebo ven, vyzkoušejte na naše nerezové nádoby. Z hlediska přepravy jsou nejvhodnější.

Klíčky pro zdraví i hubnutí

Klíčky by měly být součástí každého zdravého jídelníčku. Pomáhají udržet tělo v zásadité rovině, takže se v něm nemohou tak snadno rozrůstat patogeny. Zároveň přispívají ke štíhlé linii a zlepšují trávení. Klíčky bychom měli konzumovat čerstvé, nikoliv balené nebo konzervované, protože při dalším zpracování ztrácí velké množství svých cenných látek.

Nejjednodušším způsobem, jak si takové klíčky vypěstovat doma, je s pomocí automatického klíčidla. Dovnitř klíčidla vložíte semínka, fazole nebo zrna, přidáte vodu a klíčidlo už se postará o vše ostatní. Dodá klíčkům potřebnou vláhu a vy budete mít jistotu, že vyrostou rychle a bez plesnivění. Pokud budete klíčky pěstovat pouze v misce, může se stát že při nesprávném postupu klíčky zahnijí, chytí plíseň nebo prostě nevyrostou. Více o tom, jak takové automatické klíčidlo funguje, si můžete přečíst zde.

Ke klíčení můžete použít i oblíbené skleněné nakličovadlo Gefu. Jedná se o inovativní miniaturní skleník s integrovaným větráním, které zajišťuje dokonalé klimatické podmínky pro pěstování čerstvých výhonků.

Pro pěstování té nejzdravější listové zeleniny, bylinek, stonkové zeleniny a květin, doporučujeme minizahrádky Tregren. Stejně jako automatická klíčidla se i minizahrádky postarají o správný růst rostlin. Nedodávají však jen vláhu, ale také světlo a správné množství živin, které rostlina potřebuje ke svému růstu. To vše dělají automaticky a bez hlíny.

Nakličovadlo
Smoothie

Jak do našeho jídelníčku nejsnadněji zařadit zelené potraviny?

Klíčky a další zdravé zelené potraviny nejsnadněji zařadíme do našeho jídelníčku ve formě salátů, smoothies, čerstvých šťáv anebo formou příloh. Zeptali jsme se několika maminek z našeho okolí, jak učí své děti milovat zeleninu a zdravé potraviny.

Maminka Alena měla velice inspirativní odpověď: ”Své děti beru s sebou na nákup a nechám je samotné vybrat, jaká zelenina se jim líbí. Trpělivě je učím názvy a vysvětluji, jak můžeme určitou zeleninu připravit.

Jakmile si sami vyberou, zeleninu spolu doma očistíme a připravíme. Zapojují se od začátku až do konce. Snažím se, aby i pro ně to bylo zajímavější a vždy jsme dělali něco jiného. Jednou si připravíme smoothie, jindy čerstvou šťávu, další den zase zeleninu upečeme.

Tím, že své děti do tohoto procesu zapojuji, jim dávám najevo, že je jejich názor důležitý a navíc je nenásilně učím, aby měly zdravé potraviny rády. A klíčky? Ty milují! Každý den chodí kontrolovat, jak přes noc vyrostly a chlubí se tím ve školce!”, dodala s úsměvem Alena.

Kategorie blogu
Nahoru