Lis na olej Sana je VOLITELNÝM PŘÍSLUŠENSTVÍM K ODŠŤAVŇOVAČŮM

Některé oleje, např. lněný můžou začít oxidovat při delším anebo nevhodném skladování. Při oxidaci dochází ke ztrátě cenných látek, chuti a ke žluknutí, po němž se olej stává nepoužitelný. Díky domácímu lisu na olej můžete mít po ruce tolik čerstvého oleje, kolik právě využijete. Nerezové provedení lisu na olej Sana dokáže za studena vylisovat sezamová, dýňová, lněná a slunečnicová semínka. Vhodnost semen k lisování závisí na jejich obsahu oleje a kvalitě. Vylisovaný olej za studena obsahuje maximum výživných látek a zachování chuti. Ke ztrátě výživných látek dochází překročení teploty 42 ˚C.

Součástí balení je:

  • Plochý klíč
  • Čisticí kartáč
  • Imbusový klíč
  • Náhradní těsnění hřídele
  • Vazelína na promazávání hřídele
  • Návod k obsluze

Před samotným lisováním je nutné zahřát lis na provozní teplotu, a to buď:

  • nalitím horké vody do silikonové nádržky lisu
  • nebo drtí, kterou jste si schovali z předešlého lisování.

Jakmile bude list zahřátý, nejprve vhoďte do násypky malé množství (cca hrstku) semen a teprve až bude patrné, že semena plynule odcházejí, můžete přisyptat větší množství. 

Sezamová, lněná a slunečnicová semínka můžete lisovat bez problémů a nemusíte je žádným zvláštním způsobem připravovat.
Dýňová semínka je nutné ještě před lisováním nasekat nožem na menší kousky, které pak můžete vhazovat do lisu v menších dávkách v průběhu celého lisování. Upozorňujeme nesekejte je v mixéru – výsledkem by pak byla olejnatá drť, kterou lis nedokáže zpracovat.

Mák není možné lisovat vůbec, semínka jsou pro lis příliš drobná. 

Po každém použití se musí lis rozebrat a vyčistit - údržba a demontáž je snadná. Než začnete lis rozebírat, zkontrolujte zda jsou všechny semínka zpracovány a zcela přestane odcházet drť. Pokud v lisu zůstanou nezpracovaná semínka, demontáž bude obtížnější. Aby nedošlo k poškození silikonového těsnění, je nutné hřídel vyjímat otáčivým pohybem. Pokud budete lis používat každý den, je vhodné 1x týdně namazat ložisko. Tím bude zajištěno volné otáčení hřídele a nebude docházet k vrzání a opotřebení způsobenému suchým třením. Na promazávání hřídele slouží vazelína, která je součástí balení.