Mýty a pravda o řapíkatém celeru

Řapíkatý celer je sám o sobě naprosto v pohodě. Není ani dobrý, ani špatný. Je zkrátka takový jaký je... Ostatně jako všechno další - v závislosti na kvalitě, množství a použití. Nejedná se o superpotravinu, jak ho prezentovala nedávná Instagramová módní vlna.

Odšťavňování

Odšťavňování řapíkatého celeru

Z hlediska médií to bylo prostě jen další zajímavé téma, aby bylo čem psát... Stačí něco vytrhnout z kontextu, dát tomu dostatečný prostor, správný počet opakování... a nesmysl, který se tváří jako pravda pravdoucí je na světě. To platí univerzálně... A nejhůře se rozlišují právě informace, na kterých část pravdy skutečně je... to, že zbytek nesedí, se pak snadno ztratí nebo přehlédne. 

S řapíkatým celerem je to stejné... podobně jako většina jiných "fad diets" k nám "řapíkatá dieta" nebo "detox freshem z řapíkatého celeru" přišla z USA. Máme výhodu v tom, že to chodí většinou se zpožděním několika let (od 2 do 20ti ačkoli díky sociálním sítím a globalizaci se vše zrychluje...) a za tu dobu se dostatečně projeví všechna úskalí a negativa, která pramení z toho, že jednostranné a nevyvážené věci už ze své podstaty ani NEMOHOU fungovat tak, jak se slibuje. 

V USA jsou podle některých zdrojů dokonce zdokumentována úmrtí následkem řapíkaté diety nebo prolévání se freshem výhradně z řapíkatého celeru v důsledku vyčerpání organismu, problémů s hydratací díky nerovnováze sodíku a draslíku či jiných spojených příčin.

Řapíkatý celer

Doporučené produkty

  • ANO - v normálním množství a v pestrém jídelníčku je řapíkatý celer naprosto skvělý, výborně chutná, působí diureticky, obsahuje silice s antibakteriálními a antimykotickými účinky atd. atd... (desítky dalších benefitů vám na kliknutí vysype strejda Google...).
  • ALE - je také jedním z nejběžnějších a dosti silných alergenů (dokáže u citlivých jedinců vyvolat až smrtelný anafylaktický šok), ve vyšších dávkách jsou jeho silice či obsažené látky příliš koncentrované a způsobují celou řadu nepříznivých reakcí. A jako všechny (zejména zelené) rostliny obsahuje sobě vlastní alkaloidy, které v malém pomáhají a ve velkém škodí... Jako u léků či bylin. Lžička na spaření do šálku čaje je super, litry odvaru či tinktury dokáží zabít...

Pokud se po vypití většího množství šťávy z řapíkatého celeru člověk necítí dobře, je to jasné varování - tudy ne! Tělo není hloupé. 

Obecně trend "Green smoothies / freshes" (kam řapíkatý celer patří) přinesl hodně pozitivního a lze je v přiměřeném dávkování doporučit prakticky všem. Pak prokazatelně pomáhají.
Příroda je dokonce tak moudrá, že ve většině případů čistě zelené rostlinné šťávy nechutnají tak skvěle, aby se jimi člověk díky nadměrné konzumaci přiotrávil, protože jich snese prostě jen "tak akorát", ale u lidí, kteří to přeženou (ať už v jednorázové dávce nebo dlouhodobým užíváním se projeví všechna rizika spojená s vysokou koncentrací pro nás toxických látek, které rostliny obsahují. 

A co smoothies?

Slyšeli jste už o tom, že i moc vlákniny škodí? Jasně… obecně jí má většina populace nedostatek, takže jen klidně přidejte, ale pravověrní "smoothie zelenáči", kteří žijí v tom, že čím více, tím lépe, si pak stěžují, že jsou nafouklí, není jim tak dobře, jak bych chtěli atd. atd... Jak by taky mohlo! Množstvím nestravitelné celulózy a jiných rostlinných pletiv, které do sebe takto dostávají, by nepohrdla leckterá kráva nebo ovce... Jenže ty to dokáží strávit - na rozdíl od lidí.

MIx ovoce a zeleniny

Takže jak zní rada?

Řapíkatý celer rozhodně ano... syrový v množství kolem 3 stonků v kombinaci s jiným ovocem či ještě lépe zeleninou do freshe či smoothie (v dávce do 300-500 ml na jednu porci max. podle toho, kdo je jak zvyklý). Ne více a ne častěji než 2-3x týdně. Suroviny je třeba střídat a na světě přece není jen řapíkatý celer. I když je skvělý. 

Vařený do zeleninových vývarů ve stejném množství s kořenovou zeleninou apod.
Samotný, odšťavněný v litrových množstvích za den či týdně představuje zbytečné riziko a nesmysl. 

Doporučené produkty

4 rady pro vás

Jak se tedy orientovat ve světě zpráv a nabídek "všeléků, zaručených diet, receptů na každou nemoc, superpotravin a zázračných účinků"?

  1. "Nevěřte nikomu"... zvláště ne bulváru, celebritám, "laickému" internetu apod. A podle toho, jak protichůdná doporučení "oficiálních míst" (medicíny, institucí kolem výživy apod.) se dozvídáme ve srovnání s jejich "kázáním" sotva před několika lety, už není ani radno věřit slepě doktorům či vědcům... Pochopitelně tím myslím "důvěřujte, ale prověřujte", protože kdo jiný než lékaři a doktoři nás posunují dál a pomáhají… Jsou to ale taky jen lidé a mohou se náhodou (či pod vlivem vlastních či něčích finančních zájmů mýlit). Jedním z nejspolehlivějších zrcadel je odezva vlastního organismu. Jsme vybaveni úžasnými schopnostmi fyzické i psychické sebereflexe a "dialog" s vlastním tělem je ideální zpětná vazba, zda nám něco sedí nebo ne... A KAŽDÝ Z NÁS JE ORIGINÁL. Co funguje jednomu, není pro druhého.
  2. Navazuji na bod jedna... Pochopitelně mám tím "co nám sedí" na mysli pozitivní účinky ve středně a dlouhodobém horizontu. Jinak by platilo, že nejlepší je šlehnout si dávku nějakého drogového jedu. Ten vás spolehlivě a okamžitě vynese tam, kam to žádná potravina, dieta ani mantra nedokáže... ale dlouhodobě každého zničí. Když je něco správně, musí to fungovat nejen první hodinu, den nebo měsíc, ale roky… Většina z nás sem přišla "na celý život" :) 
  3. "Funguje všechno... ale nic nefunguje věčně". Odporuje to bodu dva? Ne. Jde o to, že ani my nejsme stále stejní. Po narození jsme všichni na mateřském mléku, ale neznám nikoho, kdo s tím vydrží do dospělosti. V mládí sneseme kila cukru, později nás výrazně zatěžuje. V pubertě strávíme i hřebíky, ale od středního věku začíná být tělo mnohem více vybíravé. Atd. atd... Je to nepsané heslo kulturistů. Ani stejný cvik nevede dlouhodobě k tomu, že sval roste. Je třeba měnit zátěž, frekvenci atd. Takže v duchu základního principu, který se všemi doporučeními táhne jako "červená nit" - sledujte zpětnou vazbu svého těla. Podléháme cirkadiánnímu rytmu, sezónnosti, věku, kondici atd...
  4. "Zázraky neexistují". Ačkoli se nám to média a obchodníci snaží namluvit, na Zemi zatím nikdo neobjevil ani kámen mudrců ani žádnou "nebeskou mannu", která nám zajistí nesmrtelnost. Hledejte, kde chcete, nenajdete na světě nikoho, kdo se dožil 200 let nebo zemi či alespoň vesnici, kde by neexistovaly žádné nemoci, předčasná úmrtí nebo jiné stinné stránky života. Jsou pochopitelně vhodná doporučení, která dokáží zejména ve druhé polovině života výrazně změnit kvalitu a důstojnost stárnutí, celkovou kondici a radostné prožívání, ale recept na nesmrtelnost prostě neexistuje nebo určitě nespočívá výhradně ve stravovacích návycích. Když si vygooglíte "blue zones" (místa na světě, kde se lidé dožívají nejvyššího věku), zjistíte, že jsou v totálně různorodých oblastech po celé zeměkouli. Lidé na těch místech jedí výrazně odlišné věci, žijí jiný život a vyznávají relativně neslučitelná náboženství atd. Jedni jsou převážně na luštěninách, další obilovinách, jinde rýži... Jedni skoro vegetariáni, další jedí maso, jinde mořské plody. Jedni věří v Krista, jiní v Budhu a zbytek v kdo ví co. Někteří skoro asketi, jiní vyznávají orgasmus každý den... Kde je pak nějaké "tohle je ono", které by fungovalo vždy a pro každého? Tajemství odhaleno! Nic takového není ;)

95% lidského genomu je "odpad" z DNA virů a jiných organismů, které lidstvo doprovází od jeho počátku. To by bylo, aby v takovém "informačním" chaosu nepanovala různorodost a celkem výrazné rozdíly. Takže až zase někdo bude hlásat pravdu a nic než pravdu, může ji mít... ale možná pro sebe - a to kdo ví, jestli. To, zda v úplnosti platí i pro nás ostatní, je vždy s otazníkem. Zkusit se může všechno, ale jen dobrého je vhodné se přidržet... 

 Jak je to v životě se změnami a s výsledky? 

Kdo je chce mít rychle, rychle se zklame a ještě rychleji selže.
Úspěch často a zcela nečekaně tkví v malých změnách, které v čase dokáží kompletně změnit cokoli. Když se každý den pootočíte o pouhý 1 stupeň, nepoznáte na první pohled nic... Za rok (360 dnů), jste se ale otočili o celé kolo (360 stupňů). Změna k lepšímu o jediné (často nepozorovatelné) procento denně znamená, že za rok jste (matematicky) 37 krát lepší než na začátku! 
Explozivní změny mají většinou spíše destruktivní charakter. Sice nesou okamžité "výsledky", ale dopady jsou všelijaké - podobnost s "celery juice" dietou čistě náhodná...

Postupný vývoj, organický růst a adaptace...(ve všem) je výrazně pravděpodobnějším zdrojem úspěchu a stability. 

Rovnováha zdraví či nemoci, pohody nebo pohromy, bytí či nebytí je velmi křehká a její hledání je zábava na celý život. Dobré na tom je, že to stojí za to :) Všechno začíná v hlavě a vyplatí se také vnímat zejména své pocity. Nepovedeme zde "ezoterické řeči", ale pokud se u něčeho cítím blbě hned na začátku či v průběhu, nemohu očekávat dobrý konec.

Uvědomění, že neexistují dokonalé a za všech okolností platné recepty vás ve skutečnosti může velmi osvobodit. A dát vám prostor naslouchat sobě daleko více než všem slavným guru a rádcům...

A výsledek? Věřte, že je to super! Nikdy jste se necítili lépe. A nikdy to nebylo jednodušší ;)

Ale pokud byste si z toho náhodou chtěli vzít příklad, tak se vraťte k bodu jedna... a hlavně ničemu a nikomu jen tak nevěřte - vyzkoušet si to musíte sami!

Stejně jako fakt, jak skvělý je fresh z řapíkatého celeru, když si ho připravíte čerstvý snadno a rychle na kvalitním odšťavňovači a dáte si ho ve správném množství a čase v rámci pestré stravy a vyváženého životního stylu.

Držíme palce! Váš tým www.atranet.cz

Doporučené produkty

Video:  Jak odšťavnit řapíkatý celer? 

YYHTALhgHL4
Kategorie blogu
Nahoru

Používáme Cookies

Kliknutím na Přijmout vše udělujete souhlas s používáním cookies k zajištění správného zobrazování a chování webových stránek, k analýze návštěvnosti a k cílení reklam. Své předvolby lze změnit v nastavení cookies.

Přijmout vše